استفاده از پراکسید هیدروژن برای کاربردهای ضدعفونی

پراکسید هیدروژن یک ماده شیمیایی ضد میکروبی است که به طور گسترده استفاده می شود.

 

این ماده به دو صورت مایع و گازی برای مواد نگهدارنده ، ضدعفونی کننده استفاده می شود. مزایای آن شامل فعالیت ضد میکروبی طیف گسترده و وسیع آن ، انعطاف پذیری در استفاده و مشخصات ایمنی در مقایسه با سایر میکروبیوکسیدها است.

 

نشان داده شده است که پراکسید هیدروژن در برابر همه اشکال میکروارگانیسم ها ، از جمله اشکال خفته با مقاومت بالا شناخته شده مانند اسپورهای باکتریایی و کیست های تک یاخته ای و همچنین پروتئین های عفونی مانند پریون ها بسته به نوع استفاده خاص از مواد شیمیایی مؤثر است.

 

همچنین از نظر سمیت و مشخصات محیطی دارای مزایایی است. با این حال ، به طور کلی ، استفاده موثر و بی خطر از پراکسید هیدروژن به نحوه استفاده از آن ، به ویژه غلظت آن بستگی دارد.

 

به صورت آبی از آن در محلول با آب به عنوان مستقیم به عنوان نگهدارنده ، در محصولاتی به عنوان ماده نگهدارنده یا روی پوست ، از جمله زخم ها و روی سطوح بی جان استفاده می شود.

 

پیشرفت های فن آوری اخیر در فرمولاسیون پراکسید با سایر مواد شیمیایی به منظور تقویت فعالیت ضد میکروبی در غلظت هدف پایین تر از عامل فعال انجام شده است.

 

گاز پراکسید هیدروژن همچنین به طور گسترده ای برای ضد عفونی و عقیم سازی استفاده می شود. فرم گاز به ویژه در مقایسه اشکال مایع و در غلظت های پایین موثر است.

 

فرایندهای گاز آب اکسیژنه به دلیل کارآیی سریع ، درجه حرارت پایین ، سازگاری با مواد سطحی و نگرانی های محدود در مورد سمیت ، جایگزین های رایج در سایر روش های ضد میکروبی مبتنی بر شیمیایی و فیزیکی شده اند.

 

مکانیسم عملکرد پراکسید هیدروژن کاملاً درک نشده است و با فعالیت اکسیداسیون آن در ارتباط است. اکسیداسیون مولکولهای مختلفی که میکروارگانیسم ها را تشکیل می دهند منجر به ایجاد اختلال در ساختار / عملکرد و از بین رفتن زنده ماندن یا عفونت می شود.

 

با وجود این عمومی سازی ، فرآورده های مایع ، فرمولاسیون ها و شکل گاز پراکسید هیدروژن می توانند تفاوت های چشمگیری در اثر ضد میکروبی آنها از جمله حمله آنها به پروتئین ها ، اسیدهای نوکلئیک و چربی ها نشان دهند.

 

مکانیسمهای کلی عملکرد آب اکسیژنه بر خلاف بسیاری از انواع دیگر داروهای ضد عفونی یا بیوکسیدها ، خطر ابتلا به مقاومت در برابر بیوسیژن را به مرور زمان کاهش می دهد.

 

مقاومت میکروبی در برابر پراکسید در درجه اول به دلیل تفاوتهای مختلف طبیعی است که در رشد و بقای میکروارگانیسم ها مشاهده می شود اما می توان با فرآیند و کاربرد صحیح با محصولات حاوی پراکسید هیدروژن غلبه کرد.

 

فواید زیادی که در استفاده از آب اکسیژنه مایع و گازی برای کاربردهای ضد میکروبی وجود دارد ، برای پیشرفت های آینده و بهینه با این میکروبیوژن ، جذابیت آن را ایجاد می کند.

 

منبع:

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

لینک‌های مفید

اسکرول به بالا
× کمک میخواین؟